The WIAA state volleyball tournament gets underway in less than a week. Here's the area brackets and match-ups for the regional openers next week.

Division 1 - Sectional 3 (go here for bracket)

Thursday, October 19 (Regional Semifinal)

#9 Madison Memorial at #8 Onalaska

#12 Madison West at #5 Monona Grove

#14 Madison East at #3 Verona

#11 Madison La Follette at #6 DeForest

#10 Baraboo at #7 Holmen

#15 La Crosse Central at #2 Waunakee

#1 Sun Prairie bye

Division 1 - Sectional 4 (go here for bracket)

Thursday, October 19 (Regional Semifinal)

#12 Beaver Dam at #5 Watertown

Division 1 - Sectional 6 (go here for bracket)

Thursday, October 19 (Regional Semifinal)

#9 Oregon at #8 Kenosha Bradford/Kenosha Reuther

#13 Elkhorn at #4 Janesville Craig

#11 Janesville Parker at #6 Stoughton

#10 Badger at #7 Fort Atkinson

#15 Beloit Memorial at #2 Milton

Division 2 - Sectional 3 (go here for bracket)

Tuesday, October 19 (Regional Quarterfinal)

#7 Portage at #2 Lodi

#1 Reedsburg bye

#5 Sauk Prairie at #4 River Valley

#6 Monroe at #3 Richland Center

#1 Mount Horeb bye

#9 Big Foot at #8 Jefferson

#12 Columbus at #5 Edgewood

#13 Delavan-Darien at #4 Lake Mills

#14 Turner at #3 Edgerton

#11 Evansville at #6 McFarland

#10 Whitewater at #7 Luther Prep

#15 Clinton at #2 East Troy

#1 Lakeside Lutheran bye

Division 3 - Sectional 3 (go here for bracket)

Tuesday, October 19 (Regional Quarterfinal)

#16 New Glarus at #1 Cuba City

#9 Marshall at #8 Boscobel

#12 Parkview at #5 Darlington

#13 Deerfield at #4 Brodhead

#14 Fennimore at #3 Waterloo

#11 Prairie du Chien at #6 Belleville

#10 Cambridge at #7 Mineral Point

#15 Lancaster at #2 Wisconsin Heights

#13 Johnson Creek at #4 Princeton/Green Lake

#10 Poynette at #7 Horicon

#15 Wayland Academy at #2 St. Mary's Springs

Division 4 - Sectional 4 (go here for bracket)

Tuesday, October 19 (Regional Quarterfinal)

#15 Albany at #2 Catholic Central

#10 Abundant Life/St. Ambrose at #7 Cambria-Friesland

#11 Rio at #6 Fall River

#14 Monticello at #3 Argyle

#12 Pecatonica at #5 Barneveld

#9 Juda at #8 University Lake