WIAA Girls Basketball State Tournament Brackets Released

WIAA Basketball DL

Here are the area match-ups in the WIAA State Girls' Basketball Tournament. All regional quarterfinal games are on Tuesday, February 20 unless otherwise noted. All regional semifinal games are Friday, February 23.

Division 1 - Sectional #3

Regional Quarterfinal Games (February 20)

#17 Kenosha Indian Trail at #16 Madison West

#18 Beloit Memorial at #15 Kenosha Bradford

Regional Semifinal Games (February 23)

#1 Mukwonago (vs #16/#17 winner)

#2 Sun Prairie (vs #15/#18 winner)

#14 Kenosha Tremper at #3 Madison East

#13 Janesville Parker at #4 Middleton

#12 Watertown at #5 Waunakee

#11 Janesville Craig at #6 Madison Memorial

#10 Verona at #7 Madison La Follette

#9 Badger at #8 Oconomowoc

Division 2 - Sectional #2

Regional Semifinal Game (February 23)

#1 Beaver Dam vs #9 Nicolet at #8 West Bend East winner

Division 2 - Sectional #3

Regional Quarterfinal Games (February 20)

#11 Mount Horeb at #6 McFarland

#10 Baraboo at #7 DeForest

#9 Sauk Prairie at #8 Portage

#10 Fort Atkinson at #7 Elkhorn

Regional Semifinal Games (February 23)

#5 Monona Grove at #4 Oregon

#5 Wilmot Union at #4 Milton

#1 Monroe vs Portage/Sauk Prairie winner

#2 Stoughton vs DeForest/Baraboo winner

#3 Reedsburg vs McFarland/Mount Horeb winner

#1 Jefferson vs Waukesha West/Westosha Central winner

Division 3 - Sectional #3

Regional Quarterfinal Games (February 20)

#12 Evansville at #5 Lodi

#11 Edgerton at #6 Richland Center

#9 Brodhead at #8 Poynette

#9 Lake Mills at #8 Kenosha St. Joseph

#11 Racine St. Catherine's at #6 Turner

#10 East Troy at #7 Clinton

Regional Semifinal Games (February 23)

#5 Shoreland Lutheran at #4 Whitewater

#1 Marshall vs Brodhead/Poynette winner

#3 Platteville vs Richland Center/Edgerton winner

#4 Edgewood vs Lodi/Evansville winner

#1 Big Foot vs Lake Mills/Kenosha St. Joseph winner

#2 Martin Luther vs Clinton/East Troy winner

#3 Lakeside Lutheran vs Turner/Racine St. Catherine's winner

Division 4 - Go Here

Regional Quarterfinal Games (February 20)

#10 Luther at #7 Wisconsin Heights

#9 Parkview at #8 Waterloo

#13 Johnson Creek at #4 Belleville

#10 Dodgeland at #7 New Glarus (winner at #2 Cambridge)

Division 5 - Go Here

title

Content Goes Here