WIAA State Baseball Tournament Results: May 29

posted by Jimmie Kaska - 

Here's the Madison-area results from Tuesday afternoon's regional semifinals in the WIAA State Baseball Tournament, as well as the regional championship schedules for Wednesday and Thursday.

Tuesday, May 29 Regional Results

Division 1 - Sectional #3

#9 Portage 13, #8 Onalaska 5

#5 Reedsburg 6, #12 Sparta 0

#6 Sauk Prairie 9, #11 Baraboo 5

#7 Tomah 1, #10 La Crosse Central 0

Division 1 - Sectional #5

#8 Milton 6, #9 Fort Atkinson 3

#5 Madison Memorial 13, #12 Madison La Follette 2 (5 innings)

#11 Beloit Memorial 2, #6 Oregon 1

#10 Elkhorn 5, #7 Stoughton 0

Division 1 - Sectional #6

#8 Slinger 4, #9 Monona Grove 3 (8 innings)

#5 Oconomowoc 15, #12 Sheboygan South 5 (5 innings)

#6 Hartford Union 11, #11 Madison East 1 (6 innings)

#7 Fond du Lac 8, #10 Sheboygan North 2

Division 2 - Sectional #1

#1 Wisconsin Dells 9, #4 Westby 0

Division 2 - Sectional #3

#1 Edgewood 2, #4 Dodgeville 1

#3 Mount Horeb 5, #2 River Valley 4

#4 Edgerton 7, #1 Beloit Turner 5

#2 Evansville 7, #3 McFarland 3

#1 Columbus 4, #4 Hustisford/Dodgeland 1

#3 Lakeside Lutheran 7, #2 Lake Mills 5

#1 Whitewater 12, #5 Delavan-Darien 2 (6 innings)

#2 Jefferson 8, #6 Clinton 4

Division 3 - Sectional #3

#1 Prairie du Chien 8, #4 Lancaster 4

#2 Fennimore 9, #3 Necedah 0

#1 Shullsburg/Benton 5, #4 Darlington 2

#2 Mineral Point 6, #3 Parkview 3

#1 Wisconsin Heights 4, #4 New Glarus 3

#3 Marshall 12, #2 Belleville 7

Division 3 - Sectional #3

#2 Hillsboro 4, #3 Cashton 3

#1 Ithaca 8, #4 Seneca 2

#2 De Soto 13, #3 Kickapoo 0 (5 innings)

#1 Highland 6, #4 Wauzeka-Steuben 5

#2 Riverdale 5, #6 River Ridge 1

Division 4 - Sectional #4

#2 Oakfield 5, #3 Randolph 2

#1 Pecatonica 16, #4 Barneveld 1 (5 innings)

#6 Iowa Grant 10, #2 Argyle 2

#1 Johnson Creek 13, #4 Williams Bay 3 (5 innings)

#2 Catholic Central 10, #3 Deerfield 7

Wednesday and Thursday, May 30 and 31, Regional Championship Schedule - 5:00 p.m. unless otherwise noted

Division 1 - Sectional #3

#9 Portage at #1 Middleton - Thursday, May 31

#5 Reedsburg at #4 DeForest - Thursday, May 31

#6 Sauk Prairie at #3 Holmen - Thursday, May 31

#7 Tomah at #2 Waunakee - Thursday, May 31

Division 1 - Sectional #5

#8 Milton at #1 Janesville Craig - Thursday, May 31 (4:30 p.m.)

#5 Madison Memorial at #4 Madison West - Thursday, May 31

#11 Beloit Memorial at #3 Verona - Thursday, May 31 - Look for digital coverage at thebig1070.com Thursday night

#10 Elkhorn at #2 Janesville Parker - Thursday, May 31 (7:30 p.m.)

Division 1 - Sectional #6

#5 Oconomowoc at #4 Beaver Dam - Thursday, May 31 (4:30 p.m.)

#6 Hartford Union at #3 Watertown - Thursday, May 31

#7 Fond du Lac at #2 Sun Prairie - Thursday, May 31

Division 2 - Sectional #1

#2 Viroqua at #1 Wisconsin Dells - Wednesday, May 30

Division 2 - Sectional #3

#3 Mount Horeb at #1 Edgewood - Wednesday, May 30

#4 Edgerton at #2 Evansville - Wednesday, May 30 (4:45 p.m.)

#3 Lakeside Lutheran at #1 Columbus - Wednesday, May 30 - Look for digital coverage at thebig1070.com Wednesday night

#2 Jefferson at #1 Whitewater - Wednesday, May 30 (4:45 p.m.)

Division 3 - Sectional #3

#2 Fennimore at #1 Prairie du Chien - Wednesday, May 30

#2 Mineral Point at #1 Shullsburg/Benton - Wednesday, May 30

#3 Marshall at #1 Wisconsin Heights - Wednesday, May 30

Division 3 - Sectional #3

#2 Hillsboro at #1 Royall - Wednesday, May 30

#2 De Soto at #1 Ithaca - Wednesday, May 30

#2 Riverdale at #1 Highland - Wednesday, May 30

Division 4 - Sectional #4

#2 Oakfield at #1 Green Lake/Princeton - Wednesday, May 30

#6 Iowa Grant at #1 Pecatonica - Wednesday, May 30

#2 Catholic Central at #1 Johnson Creek - Wednesday, May 30

title

Content Goes Here