WisSports.net Announces Senior Football Award Watch Lists

posted by Jimmie Kaska - 

Here are the area players that are on WisSports.net's senior football award watch lists, which are given out annually to the top senior player at eight different positions.

Click on the award header to see the full watch list statewide for each respective award.

Dave Krieg Award (Top Senior Quarterback)

2017 Winner: Max Alba, Franklin / All-Time Winners List

Nate Mabis, Belleville; Andy Clendenen, Cuba City; Jake Dessart, East Troy; Luke Figol, Fall River; Reid Larson, Fennimore; Jack Monis, Lakeside Lutheran; Derek Schwarting, McFarland; Colton Schraepfer, Pecatonica/Argyle; Gavin Gillitzer, Prairie du Chien; Jared Payne, Wauzeka/Seneca

Elroy "Crazylegs" Hirsch Award (Top Senior Running Back)

2017 Winner: Peter MacCudden, Waukesha West / All-Time Winners List

Kyle Hanaman, Beloit Turner; Colby Argall, Black Hawk; Jeffrey Williams, Brodhead/Juda; Riley Olson, Cambridge; Mason Reuter, Cuba City; Dylan Jakscht, East Troy; Davyn Braker, Fall River; Zach Davis, Fennimore; Nolan Klawitter, Jefferson; Kayvion James-Ragland, Madison La Follette; Kelvin Opoku-Appoh, Madison West; Tyler Jirousek, Mauston; Jordan Montgomery, Monroe; Malik Winston, Mount Horeb/Barneveld; Zach Feller, New Glarus/Monticello; Keion Szudy, Oregon; Tyler Smock, Prairie du Chien; Shane Liegel, River Valley; Matthew Mankowski, Waterloo; Preston Borchardt, Luther Prep

Al Toon Award (Top Senior Wide Receiver or Tight End)

2017 Winner: Hayden Iverson, Lake Mills / All-Time Winners List

Caden Blum, Baraboo; Brooks Tiedeman, Benton/Scales Mound (IL); Nick Webley, Burlington; Bailey Furseth, Cambridge; Trent Casper, Columbus; Jacob Price, East Troy; Mason Simmons, Edgerton; Will DeNoyer, Lakeside Lutheran; Bryce Carey, Middleton; Cooper Nelson, Sun Prairie; Zachary Gregorius, Luther Prep; Sawyer Maly, Waunakee; Austin Keller, Waunakee

Joe Thomas Award (Top Senior Offensive Lineman)

2017 Winner: Bryce Texeira, Waukesha West / All-Time Winners List

Danny Enloe, Belleville; Dylan Gratz, Belleville; Mitchell Quinn, Black Hawk; Nathan Bousman, Burlington; Brian Konz, Burlington; John Smozynski, DeForest; Keegan Wodill, Fall River; Logan O'Brien, Fennimore; Caleb Raymond, Lakeside Lutheran; Patrick Horvath, Madison West; Gavin Adler, Middleton; Michael Williams-Davis, Monona Grove; Zach Junck, Mount Horeb/Barneveld; Everett Johnson, Pecatonica/Argyle; Ben Johnson, Sun Prairie; Gabe Zander, Waunakee; Nathan Miller, Waunakee

Tim Krumrie Award (Top Senior Defensive Lineman)

2017 Winner: Boyd Dietzen, Kimberly / All-Time Winners List

Christian Winfield, Beloit Memorial; Adrian Estrada, Beloit Turner; Logan Murphy, Cuba City; Jordan Lietz, Edgerton; Evan Blumer, Evansville/Albany; Davyn Braker, Fall River; Kevin Griswold, Fennimore; Leo Garcia, Ithaca; Keeanu Benton, Janesville Craig; Harley Jones, Lake Mills; Gary Barnes, Madison La Follette; Jeremiah Jordan, Madison Memorial; Skyler See, Poynette; Sam Fernberg, Prairie du Chien; Boyd Biggs, Waterford; Reed Ryan, Waunakee; Orion Starkey, Wauzeka/Seneca

John Anderson Award (Top Senior Linebacker)

2017 Winner: C.J. Goetz, Catholic Memorial / All-Time Winners List

Brett Adams, Badger; Nate Mabis, Belleville; Matthew Wedig, Beloit Memorial; Denver Evans, Cambridge; Malcolm Johnson, Evansville/Albany; Sam Nelson, Fall River; Derek Kephart, Fennimore; Drew Hennessey, Highland; Casey Ponyiscani, Lakeside Lutheran; Troy Klein, Lancaster; Brandon Dolphin, Mineral Point; Tyler Denu, Mount Horeb/Barneveld; Patrick Craker, New Glarus/Monticello; John Klus, Oregon; Cyrus Siegert, Potosi/Cassville; Shane Liegel, River VAlley; Ethan Ackley, Sun Prairie; Hakeem McCullers, Sun Prairie; Dylan Bourne, Verona

Jim Leonhard Award (Top Senior Defensive Back)

2017 Winner: Lucas Statz, Waunakee / All-Time Winners List

Adam Bird, Beaver Dam; Jackson Richter, Belleville; Tegan Christiansen, Janesville Craig; Tysen White, McFarland; Danny Pittz, Mineral Point; Jalen Ostrowsky, Monona Grove; Austin Schmitz, Potosi/Cassville

Kevin Stemke Award (Top Senior Kicker/Punter)

2017 Winner: Alex Oakley, Sun Prairie / All-Time Winners List

Matthew Wedig, Beloit Memorial; Tyler Shaw, Catholic Central; Lucas Sullivan, Johnson Creek; Adam Mitchell, Lake Mills; Tanner Oyen, Lancaster; Tim Patten, Madison East; Curtis Cox, Mineral Point; Trent Sigafus, New Glarus/Monticello; Cade Spilde, Stoughton; Nate Stevens, Waunakee; Trey Fancher, Waunakee; Adam Simons, Westosha Central

title

Content Goes Here